Promocja kultury Głuchych

Cykl nagrań “Migowe opowieści”. Realizacja tego cyklu pozwoli poszerzyć krąg osób, które mają dostęp do polskiego języka migowego (PJM) np. przez osoby słyszące które się go uczą. PJM jest językiem ulotnym a materiałów do nauki jest mało, w wręcz wcale. Osoby które chcą się zanurzyć w świecie ciszy nie mają ku temu możliwości. Przykładowo Polak chcący uczyć się języka angielskiego ma możliwość znalezienia na youtube nieskończonej ilości piosenek, wierszy, dialogów w języku angielskim dzięki czemu ma możliwość poznawania kultury danego kraju oraz języka. My poprzez migowe opowieści chcemy umożliwić osobom uczącym się polskiego języka migowego analogicznych treści np. kawałów, dowcipów, poezji migowej itp. w polskim języku migowym, które są zupełnie inne niż w języku polskim, a przez to odbiorcy będą mieli możliwość zanurzenia się w tym języku. Tym samym uświadomi to uczącym że nauka samych słówek nie wystarczy i konieczna jest znajomość gramatyki i kultury. W chwili obecnej nie występują na youtube czy w innych serwisach pierwotne (nie tłumaczone z innych języków) utwory migowe zawierającą tradycyjne migowe teksty.

Mamy nadzieje że dzięki temu projektowi zachęcimy więcej osób do nauki polskiego języka migowego i wgłębiania jego niuansów a przez to likwidacji barier komunikacyjnych. 

Tutaj znajdziecie organizowane przez nas konkursy z zagadkami oraz filmy promujące kulturę Głuchych które były realizowane w ramach projektu Instytut Spraw Głuchych -aktywna organizacja, aktywni g/Głusi finansowanego z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich- Mazowsze Lokalnie. Dzięki temu projektowi dostaliśmy dofinansowanie do wyposażenia studia nagraniowego. Po zakończneiu konkursu znajdą Państwo tu zarówno filmiki z zagadkami jak i odpowiedziami.