Site icon Instytut Spraw Głuchych

Nauka języka migowego

Język migowy, jak każdy inny język, wymaga nieustannej pracy i codziennego powtarzania przyswojonych wiadomości. Dlatego by się go nauczyć, niezmiernie ważny jest wybór odpowiedniej instytucji oraz nauczyciela. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych czynników, które pomogą w podjęciu decyzji dotyczącej odpowiedniego lektoratu lub kursu. Zacznij świadomie naukę języka migowego.


Do kogo zapisać się na kurs języka migowego?

Języka migowego powinny uczyć wyłącznie wykwalifikowane, przeszkolone do tego osoby, które mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w pracy z Głuchymi i słyszącymi, oraz które utrzymują ze środowiskiem niesłyszących stały kontakt. Najlepiej byłoby również, aby to osoby Głuche udzielały lekcji języka migowego – podobnie jak w szkołach językowych uczą tzw. native speakers, czyli natywni użytkownicy języka. Native signers z kolei to ludzie, którzy od dziecka posługują się językiem migowym. PJM mogą więc uczyć Głusi, jak i słyszący, którzy przez bardzo długi czas współpracują z Głuchymi i opanowali miganie porównywalne poziomem z językiem polskim.


Czy każdy Głuchy może zajmować się nauką migowego?

Warto jednak wiedzieć, że nawet pomimo biegłej znajomości języka, nie wszystkie osoby mają predyspozycję do nauczania. Nie każdy Polak, nawet nie każdy absolwent kierunków polonistycznych ma uprawnienia do nauczania języka polskiego, a jeszcze mniej osób ma potrzebne zdolności. Tak samo jest w przypadku nauki polskiego języka migowego – na kurs języka migowego warto zapisywać się tylko do sprawdzonych i renomowanych lektorów, którzy wykorzystują każdą okazję do pogłębiania swojej wiedzy i nauki na korzyść swoją i swoich uczniów.


Kurs języka migowego – YouTube wystarczy?

Żaden kurs na YouTube nie zapewni biegłości językowej ani tym bardziej płynności w porozumiewaniu się. Wyłącznie uczestnictwo w kursie języka migowego lub lektoracie sprawi, że zajęcia będą systematyczne, ujednolicone i dostosowane do użytkownika. Także na samym kursie zapewnione zostaje pełne wsparcie lektora i jego uwagi co do przyswojonego materiału, poprawności znaków i gramatyki.

W przypadku języka migowego niezwykle ważne jest także przyswojenie kultury Głuchych, znaków kulturowych i savoir-vivre’u, a te przyswaja się dopiero na spotkaniach z głuchym kulturowo nauczycielem.


Gdzie uczyć się znaków języka migowego?

Do nauki języka migowego YouTube oraz inne media społecznościowe przydają się w jednej kwestii – w nauce znaków migowych. Istnieje wiele stron i profili, które umieszczają bardzo dużo filmów zawierających pojedyncze znaki. Są one jednak bardzo często rozproszone i tworzone chaotycznie, bez podziału na kategorie tematyczne, co wcale nie ułatwia nauki – przeciwnie, zwłaszcza na stronach takich jak Instagram czy Facebook bardzo trudno wrócić do oglądanego niegdyś filmu ze względu na znaczną ilość materiałów i ich nieuporządkowanie. YouTube pozwala nadawać nazwy filmom, jednak w przypadku kont z wieloma materiałami trudno jest odnaleźć odpowiedni znak. Kursy PJM zapewniają dostęp do platform i materiałów opracowanych przez praktyków, którzy z odpowiednim namysłem podeszli do ich stworzenia.


Polski język migowy – nauka. Gdzie wybrać się na kurs?

Poniżej przedstawiamy listę renomowanych i polecanych przez nas kursów języka migowego. Możemy zapewnić, że nauka języka migowego u poniższych lektorów lub w szkołach językowych, które przedstawiamy, będzie przyjemnością i zapewni nie tylko pełnowartościowe przyswojenie przedmiotu, ale także będzie poświadczona odpowiednim certyfikatem lub innym dowodem uczestnictwa w kursie.

Exit mobile version